DIY: Kodune elektrolüütiline tsinkimine.

Do It Yourself, ehk siis tee ise ja õpeta teisi.

Moderaatorid: etnies858, J.Aru, GTI, dellu

Vasta
franz
Klubiline
Postitusi: 95
Liitunud: 04 Sept 2013, 14:52
Telefon: 51 901 801
Auto: Opel, Vw jetta 2 1.6 td , Vw golf 2 Country 1990 1.8 72 kw
Asukoht: Tallinn-Märjamaa-Velise
Tänanud: 16 korda
Tänatud: 46 korda

DIY: Kodune elektrolüütiline tsinkimine.

Lugemata postitus Postitas franz » 16 Mär 2020, 21:57

Elektrolüütiline rooste eemaldus on järgi proovitud ja olen kasutanud aastaid ,aga koguaeg on mõlkunud meeles elektrolüütiline tsinkimine. Sai loetud ja uuritud mitmeid välismaiseid foorume ja jõudsin selgusele ,et kodustes tingimustes ja lihtsate ainetega on täitsa võimalik seda teha ja kuna vw foorumis teemat ei ole siis mõtlesin,et jagan seda ka teiega.

Tsinkimine(ka kroomimine ,nikeldamine vasetamine) toimub sarnasel protsessil kui elektrolüütiline rooste eemaldus ,on vaja lahust, lahusesse on uputatud anood (tsink) ja katood (detail mida soovid tsinkida) ning alalisvoolu allikas. Foorumites on piisavalt teaduslikku ja keerulist juttu ja erinevaid koostisi ( ei hakka neid siia kopeerima ,kes tahal leiab ise üles ja leob ) aga mina olen kasutanud neid mida on võimalik soetada lihtsalt.
Vaja läheks:
-- kummikindad ,kaitseprillid
-- puhast tsinki100 % (tellisin ebay st )
-- Destilleeritud- või kraanivett
-- Epsomi soola ehk magneesiumsulfaati ,inglisesool ,mõrusool
-- Tsinksulfaati ZnSO4*H2O
-- tavaline valge suhkur
-- 30% äädikat toidupoest
-- plast ämber ,karp ,kast ise kasutan 8 L plast ämbrit.
-- tehniline piiritus ise kasutan pritspudelis (detaili loputamiseks kui võtan tsingi vannist välja)
-- toite allikas ( soovitatakse 4.5v ja 300 ma adapter ) ise kasutan aku laadijat. ideaalne oleks labori blokk mida saaks vastavalt detaili suurusele reguleerida.

minu retsept mida olen mitmeid katsetusi tehes saavutanud on järgmine:
-- 125ml äädikat 30% + 875ml vett Kokku 1 liiter
-- 100g/l epsom sool
-- 40g/l tsinksulfaati
-- 120g/l suhrut
Vastavalt kogusele korrutada antud andmed

1. sega plast nõusse kokku äädikas, vesi ,sool, suhkur ja tsinksulfaat ,segamist kiirendab soe vesi. Vee ph tase peaks olema kuskil 4
2. aseta veeanuma siisekülgedele tsingitükid (tsinkanood) Tsingitüki ots peaks anumast niipalju välja ulatuma, et sellel külge saaks hiljem ühendada vooluallika plussjuhtme, mina kasutan vastavalt detailile kas 2 tsinkanoodi või 4 tsinkanoodi .
3.aseta veeanuma kohale vasktorujupp kuhu külge saad riputada tsingitava detaili (katood)
4. tsingitav detail peab olema puhas nii õlist ,rasvast ,roostest kui ka värvist
5. Riputa tsingitav detail (katood) vasktraadiga lahusesse selliselt, et ta oleks üleni lahuses, kuid ei puudutaks anoodi
6. Ühenda vooluallika miinusjuhe tsingitava detailiga katoodiga ja plussjuhe tsinkanoodiga
7. Ühenda vooluallikas vooluvõrku, peaksid nüüd nägema kadoodi ümber mulle. Olenevalt detaili suurusest ja voolust olen lasknud kuskil 5-10 minutit lahuses olla ,siis olen võtnud välja ,välja võttes on detail tuhm hall siis olen detaili lihvinud üle terasvillaga et saad läikiv pind. Seda protsessi olen korranud tavaliselt kuskil 3 korda ,seda rohkem saab tsinki detailile peale,iga korra vahel lihvin terasvillaga üle ja pesen tehnilise piiritusega puhtaks (pritspudelis pihustan peale ja kuivatan õhuga või paberiga. Kindlasti kasuta kummikindaid esiteks et lahusses on hape (äädikas) ja teiseks detailil ei oleks rasva jälgi.

Lisan mõned tähelepanekud :
-- eemalda anood (tsink) pärast tsinkimist lahusest ,muidu saab tsink anood kiirelt otsa ,sest äädikhappe sööb tsinki vaikselt edasi
-- kodus tsinkimisel ei tule vannist kohe välja läikiv detail nii nagu on suurfirmades, aga igal firmal on oma retsept mida nad ei jaga
--mida puhtam on detail seda paremini jääb tulemus, iga rooste täpp poor ei kattu korralikult tsingiga
--kui detail (katood) on liiga anoodi (tsink) lähedal siis põleb liiga ära st et läheb liiga tume halliks ja äärtele tekib nn kristalli liiga palju ,detail muutub karedaks
--kui detail on lihtne st. ei ole varjatuid külgi nurki siis on lihtne tsinkida kui on varjatud küljed nurgad siis olen mitmeid kordi detaili keeranud sätinud lahuses sest parim tsinkimine on ikka kui detail on tsinganoodiga otsevaates. Proovisin teha ka piduri suporteid aga läks palju aega kuna oli nn.pimedaid nurki, eks katsetan edasi .
-- kui algul kasutasin tsinkimiseks 6v 300ma voolualaldit (mingi tööriista laadija) siis väiksed detailid (seibid mutrid,poldid) toimisis aga kui panin vanni näiteks piduri suporti raami siis ei töötanud ,lisasin akulaagija siis akkas tööle (suurem detail rohkem voolu)eks seda peab katsetama,
-- kui kasutada soolhappe lahust(25%) enne tsinkimist detaili viimaseks puhastamiseks roostest (väikesed poorid ,nurgataguse kuhu hästi ligi ei pääse) siis on tulemus tunduvalt parem. Protsess on siis järgmine detaili puhastus soostest (elektrolüüs,liivaprits) siis soolappesse ja seejärel loputus destileeritud vees ja kohe tsinkimiseks lahusesse.
Soolhappe kasutamine ei ole siiski soovitav kui ei ole hapetega pädev.

Nüüd on siin kindlalt neid kodankke kes küsivad ,et milleks see, onju olemas firmad kes pakuvad seda teenust,aga vastan kohe et on ka olemas auto servised aga ikkagi remondivad kodanikud ise oma liikureid. Isetegemise rõõm peab ka olema!!!! Nii et katsetage.

Kui keegi leiab kuskilt raamatu „Noor elektrokeemik“ 1958.a siis see on väga hea raamat.
On ka firmasis kes pakuvad müügiks juba valmis olevaid komplekte tsinkimiseks.
- https://www.caswellplating.com
- https://www.eastwood.com/ew-electroplat ... -zinc.html
Läks vist pikaks ja igavaks lisan mõned pildid ka jutule lisaks.
tsink anood.JPG
tsink anood.JPG (218.24 KiB) Vaadatud 5956 korda
tsink anood juhe külge joodetud ja isoleeritud.JPG
tsink anood juhe külge joodetud ja isoleeritud.JPG (219.57 KiB) Vaadatud 5956 korda
minu ajutine lahuse vann -ämber.JPG
minu ajutine lahuse vann -ämber.JPG (141.68 KiB) Vaadatud 5956 korda
minu esmane komplekt.JPG
minu esmane komplekt.JPG (183.38 KiB) Vaadatud 5956 korda
ootavad vanni minekut.JPG
ootavad vanni minekut.JPG (237.36 KiB) Vaadatud 5956 korda
vaikselt mullitab.JPG
vaikselt mullitab.JPG (136.75 KiB) Vaadatud 5956 korda
välja võttes on hall matt tuleb lihvida.JPG
välja võttes on hall matt tuleb lihvida.JPG (129.91 KiB) Vaadatud 5956 korda
terasvillaga lihvitud.JPG
terasvillaga lihvitud.JPG (129.9 KiB) Vaadatud 5956 korda
terasvill lihvimiseks.JPG
terasvill lihvimiseks.JPG (232.53 KiB) Vaadatud 5956 korda
Rainer
Viimati muutis franz, 17 Mär 2020, 17:51, muudetud 1 kord kokku.
Kes tänasid kasutajat franz selle postituse eest:
RAKSIGOLFHawkHill
Tänaseid toimetusi ära viska homse varna --neid võib ka teha ülehomme!!!
Vanad räägivad seda. mis nad on teind; noored räägivad, mis nad teha tahavad.

franz
Klubiline
Postitusi: 95
Liitunud: 04 Sept 2013, 14:52
Telefon: 51 901 801
Auto: Opel, Vw jetta 2 1.6 td , Vw golf 2 Country 1990 1.8 72 kw
Asukoht: Tallinn-Märjamaa-Velise
Tänanud: 16 korda
Tänatud: 46 korda

DIY: Kodune elektrolüütiline tsinkimine.

Lugemata postitus Postitas franz » 16 Mär 2020, 21:59

Lisan veel mõned pildid:
P3160085.JPG
P3160085.JPG (121.05 KiB) Vaadatud 5944 korda
P3160087.JPG
P3160087.JPG (161.23 KiB) Vaadatud 5944 korda
P3160088.JPG
P3160088.JPG (167.08 KiB) Vaadatud 5944 korda
P3160093.JPG
P3160093.JPG (178.93 KiB) Vaadatud 5944 korda
P3160095.JPG
P3160095.JPG (202.03 KiB) Vaadatud 5944 korda
Rainer
Tänaseid toimetusi ära viska homse varna --neid võib ka teha ülehomme!!!
Vanad räägivad seda. mis nad on teind; noored räägivad, mis nad teha tahavad.

fomoco
Huviline
Postitusi: 246
Liitunud: 02 Jaan 2009, 14:49
Telefon: 5I9I26II
Auto: Alhambra
Asukoht: Jõhvi
Tänanud: 0
Tänatud: 2 korda
Kontakt:

DIY: Kodune elektrolüütiline tsinkimine.

Lugemata postitus Postitas fomoco » 18 Jaan 2021, 10:13

Tere
Kas neid asju saaks ka Bauhofi letist?
-- Epsomi soola ehk magneesiumsulfaati ,inglisesool ,mõrusool

https://www.bauhof.ee/et/aiakaubad/moru ... 1kg-501215
Koostis: vees lahustuv magneesiumoksiid (MgO) 16%, vees lahustuv vääveltrioksiid (SO3) 30%. EÜ VÄETIS. Magneesiumsulfaat 16MgO + 30SO3

Või see:
https://www.bauhof.ee/et/aiakaubad/magn ... 1kg-069990

-- Tsinksulfaati ZnSO4*H2O

Kust kohast seda osta?

Kas anoodiks võiks kasutada mõnda muud tsinki sisaldavat asja, suvalist karburaatorit näiteks?

franz
Klubiline
Postitusi: 95
Liitunud: 04 Sept 2013, 14:52
Telefon: 51 901 801
Auto: Opel, Vw jetta 2 1.6 td , Vw golf 2 Country 1990 1.8 72 kw
Asukoht: Tallinn-Märjamaa-Velise
Tänanud: 16 korda
Tänatud: 46 korda

DIY: Kodune elektrolüütiline tsinkimine.

Lugemata postitus Postitas franz » 18 Jaan 2021, 15:14

Tervitus.
ei oska öelda kas need Bauofis müüdavad asjad on samad kuigi tundub et on sama (parandan ennast vist ikka ei ole sama asi ,sisaldab migist väetist) aga mina ostsin need asjad;
Epsomisoola ostsin https://aivel.ee/tervisetooted/epsomi-sool
Tsinksulfaati ZnSO4*H2O ostsin https://majatohter.ee/tooted/kemikaalid ... nksulfaat/
Tsink peab olema ikka puhas ,arvan et karburaator ei ole puhas tsink vaid mingi sulam,aga olen lugenud et kasutatakse ka velje tasakaalustus raskusi mis on tsingist.Kui sa ei taha ebayst tellida siis on ka motonetis saadaval paatidel käivad tsinkanoodid
https://www.motonet.ee/et/toode/387551/ ... anood-1-kg
pane google otsingusse zinc Anode
lisan ka pildid pakenditest mis ostsin:
P1180032.JPG
P1180032.JPG (215.96 KiB) Vaadatud 3641 korda
P1180033.JPG
P1180033.JPG (180.92 KiB) Vaadatud 3641 korda
Rainer
Viimati muutis franz, 19 Jaan 2021, 08:32, muudetud 1 kord kokku.
Kes tänasid kasutajat franz selle postituse eest:
Rahapesukaru
Tänaseid toimetusi ära viska homse varna --neid võib ka teha ülehomme!!!
Vanad räägivad seda. mis nad on teind; noored räägivad, mis nad teha tahavad.

Vasta

Mine “DIY”