Rat-style ehk siis millega roostes auto katta?

Küsimused, probleemid ja arutelud plekitöödest vilkuvate täringuteni.

Moderaatorid: etnies858, dellu, J.Aru, GTI

Vasta
Alan
Huviline
Postitusi: 228
Liitunud: 19 Nov 2007, 13:37
Auto: Kõike näinud Golf MK2 Rät
Asukoht: Harjumaa/Tallinn

Rat-style ehk siis millega roostes auto katta?

Lugemata postitus Postitas Alan »

Ükspäev tekkis selline pisike mõte, et autolt üleni värv maha kraapida ja rooste ajada, kuna sisu ja tehnika on tip-top korras ning ainuke asi mis vajaks tegemist on välimus.
Uurisin ka asja ARK'ist - öeldi, et kui rooste edasi ei levi siis pole probleemi.
Ja nüüd seisnebki minu peamine probleem selles, et mida sinna roostele peale panna, et see edasi ei leviks? Ning kuna olen alles üliõpilane ning tööl hetkel ei käi, tahaksin läbisaada võimalikult odavalt. Niipalju kui uurind olen, pidavat epoksiit lakk/krunt olema v?ga kallis. Ehk oskab keegi m?nda odavamat alternatiivi pakkuda?

Hetkel on traatarjad varutud, ning leidab tuleb veel vaba n?dalavahetus. Ka k?ik ?lej??nud ideed antud pisikese projekti kohta on teretulnud.

Paar illustreerivat pilti:
http://static.pagenstecher.de/uploads/4" onclick="window.open(this.href);return false; ... 9-1344.jpg
http://img177.imageshack.us/img177/6819" onclick="window.open(this.href);return false; ... tx1au8.jpg
Viimati muutis argo, 08 Mär 2012, 21:04, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Corra
Huviline
Postitusi: 967
Liitunud: 13 Juul 2007, 16:55
Auto: VW Passat B5 1,9TDI 4motion, Golf 2 16v
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 3 korda

Lugemata postitus Postitas Corra »

Ma soovitan sul ise eksperimenteerida sellega, v?tad mingi golfi pleki kuskilt ja lased v?rvist puhtaks, siis lased tal rooste minna ning kui tunned et on ?ige aeg, siis puhasta suurem mustust pealt ?ra harja v?i liivapaberiga ning lase lakki peale, proovi erinevaid lakke ja tehnikaid, kuidas asja teha. Nii vast k?ige m?tekam teha sul, endal ka kindlam tunne, et ei hakka kuskilt draastiliselt edasi m?danema.
Arvatavasti ise katsetan ka asja suvel ?ra.

[Muudetud: 7-3-2009 Corra]

dexter
Huviline
Postitusi: 386
Liitunud: 31 Okt 2004, 21:29
Asukoht: Tartu

Lugemata postitus Postitas dexter »

ei leia k?ll et see rooste n??d nii kaunis oleks, et seda oma autole nimelt tekitada, aga olgu, see minu arvamus ja ei peagi teistega sobima...
aga teemasse...
kui lased roostele laki peale, siis mitte mingil juhul ei takista sa rooste levikut sellega...kui lakk peataks rooste, oleks pea k?ik autot roosteta...
kes v?hegi asja loogilislt m?tleb, siis rooste levikut ei saa peatada, see detail roostetab edasi, samas nakatab ka k?rvalolevaid detaile...
usun et maksimum mida see pind vastu peaks, oleks mingi kuu, kui sedagi...Ja kas te kavatsete lakkida seda pinda tavalise auto lakiga? kujutate seda ette, lakk on ju l?ikiv, mitte matt, ja see teeb selle roostese pinna veel eriti r?vedaks ju...muidugi siinkohal v?imalik kasutada matt lakki...sellega j??ks pind vb parem....
minu töö ongi teiste õpetamine

Kasutaja avatar
Corra
Huviline
Postitusi: 967
Liitunud: 13 Juul 2007, 16:55
Auto: VW Passat B5 1,9TDI 4motion, Golf 2 16v
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 3 korda

Lugemata postitus Postitas Corra »

Asja m?te on pigem see, et lakk aeglustaks korrosiooni. Ehk siis kui rooste juba peal on siis kuidas seda aeglustada, et auto ei roostetaks aastaga l?bi vms.

Arts555
Huviline
Postitusi: 370
Liitunud: 15 Nov 2003, 13:23
Telefon: 5174819
Auto: 9-3 Aero, Golf I Cabrio, Audi Coupe Typ 85
Asukoht: Tartu

Lugemata postitus Postitas Arts555 »

ok oletame, et lakk pidurdab roostetamist v?ljaspoolt, aga sissepoole roostetab ju ikka edasi, r??kimata sellest et rooste tungib igalepoole valtside vahele. Minu arvamus on see, et terve auto nimelt rooste ajada on autokere hukk.
GOLF, VOLKSWAGEN GOLF

dexter
Huviline
Postitusi: 386
Liitunud: 31 Okt 2004, 21:29
Asukoht: Tartu

Lugemata postitus Postitas dexter »

Originally posted by Corra
Asja m?te on pigem see, et lakk aeglustaks korrosiooni. Ehk siis kui rooste juba peal on siis kuidas seda aeglustada, et auto ei roostetaks aastaga l?bi vms.

Lakk ei aeglusta sul mingit korrosiooni...mitte ?htegi % kah...mitte ?helgi lakil pole olemas korrosiooni vastast toimet v?i isegi seda pidurdavad omadust.
Lakk kaitseb v?rvi keskkonna eest, et sinna ei tekiks korrosiooni, kui see on seal all olemas siis t?pselt nagu Hr Arts555 ?tles ei kaitse ta selle eest mis seal all juba on...Lakk on n? isolaator, mis eraldab kaks pinda, korrosiooni vastaseid omadusi tal ei ole...

pigem kogu raha ja v?rvi auto selliseks airbrush`iga, v?i kui raha pole sii v?rvi auto sibula koortega ?ra ;D:P saad sama efekti ;) v?hemalt ei roosteta see auto sul maha...ja teine asi, mis on minujaoks palju olulisem, auto j??b ka tehniliselt korda...
j?udu ja jaksu tegemisel ;)
minu töö ongi teiste õpetamine

Kasutaja avatar
Markko
Klubiline
Postitusi: 194
Liitunud: 05 Sept 2005, 13:18
Auto: G3 1,9 TD, Golf 2 Syncro, Passat B5 1.8T, Tiguan 2.0 TSI 4Motion R-Line
Asukoht: Aruküla
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 12 korda

Lugemata postitus Postitas Markko »

Niipalju kui keskkooli keemiast meeles on ja wikipediast m?lu v?rskendasin, siis roostetamine (raua ja teiste raudmetallide oks?deerumine) on elektrokeemiline protsess, milleks on vaja vett ja hapnikku (sobib ka ?huniiskus) v?i m?nda muud tugevat oks?deerijat v?i hapet.

elektrol??did, nagu CaCl lahus (soolvesi) kiirendavad oks?deerumisprotsessi.

L?hemalt roostetamisest Wikipediast

Olemasolev rooste enam ei reageeri hapnikuga ja edasi ei roosteta vaid roostetab roostekihi all olev metall, kuna roostekiht laseb ?hku ja vett l?bi.

et kui kasutada sellist lakki, mis p?sib rooste k?ljes ja l?heb sellest l?bi metallini, sulgedes ?hu ja vee juurdep??su metallile, siis ei roosteta see metall enam edasi.

Autolakid ja v?rvid selleks ei sobi, sest nad ei p?si roostesel, ega isegi halja metalli pinnal, et takistada piisavalt korrosiooni teket.
Selleks sobib epoksiitlakk.

vahad ja ?lid ei tule auto puhul vist k?nealla, kuna ei p?si seal.

Saarlastel ju oma roostek?kk, nimega Ferrum ka Kuresaare kesklinnas "ilutsemas", mille katus minuteada l?bi pole laskma hakanud, olenemata sellest, et see katuseplekk juba pikemat aega roostetab seal :D
You know what conrods are in it? No. Wanna find out? - "Tuning Fork"

pppp
Veteran
Postitusi: 2245
Liitunud: 04 Juun 2004, 11:44
Telefon: viis kuus kuus üheksa O I null üks
Auto: T***a P***s+
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 67 korda
Tänatud: 16 korda

Lugemata postitus Postitas pppp »

Algselt postitas: M
Saarlastel ju oma roostek?kk, nimega Ferrum ka Kuresaare kesklinnas "ilutsemas", mille katus minuteada l?bi pole laskma hakanud, olenemata sellest, et see katuseplekk juba pikemat aega roostetab seal :D
See peaks COR-TEN teras seal olema, mille pinnale tekkiv "rooste"kiht pidurdab edasist oks?deerumist nagu alumiiniumi puhul.

Aga muidu: kui raha v?he, aga nupp nokib, siis ?nnestub vast ise mingi (muidu m??gitootena suht kallis) rooste-efekti-v?rv kokku segada - saad auto plastmassosad kah ilusti rooste :)

jürts
Klubiline
Postitusi: 776
Liitunud: 28 Veebr 2009, 18:16
Telefon: 56643833
Auto: Passat B7, HIGHLINE; OhtlikPeldikEestiLiikluses; BMW 535d
Asukoht: Jõhvi
Tänanud: 4 korda

Lugemata postitus Postitas jürts »

Pole k?ll kindel,aga minuarust ei tohiks edasi roostetada,kui ?hku ei saa.Ja kunagi tegi Leivategija nimeline h?rrasmees ka ?he sellise sapaka ja minuteada ei ole selle 5 v?i 6 aastaga k?ll maha roostetand.Ma arvan,et ta jagaks hea meelega ka n?pun?iteid kuda ta seda tegi,kui leiad temaga kontakti,talle meeldib oma projektidega kiidelda:)

Alan
Huviline
Postitusi: 228
Liitunud: 19 Nov 2007, 13:37
Auto: Kõike näinud Golf MK2 Rät
Asukoht: Harjumaa/Tallinn

Lugemata postitus Postitas Alan »

Algselt postitas: jyrtsilla
Pole k?ll kindel,aga minuarust ei tohiks edasi roostetada,kui ?hku ei saa.Ja kunagi tegi Leivategija nimeline h?rrasmees ka ?he sellise sapaka ja minuteada ei ole selle 5 v?i 6 aastaga k?ll maha roostetand.Ma arvan,et ta jagaks hea meelega ka n?pun?iteid kuda ta seda tegi,kui leiad temaga kontakti,talle meeldib oma projektidega kiidelda:)
V?taks hea meelega ?hendust, aga kuskohast ma teda otsima peaks? Mingi muu foorum? Siin foorumis sellise nimega kasutajat ei leidu. Google'ist leidsin "Mati Leivategija" kohta mingit infot, kas tegu sama isikuga?

Ning kuna ma ise ?pin TT?'s, siis m?tlesin seda saatust ?ra kasutada ning otsida m?ni ?ppej?ud kes sellel alav oleks p?dev mu k?simustele vastama ning temalt k?sida. Kuid sellega l?heb aega, sest ma ei tea hetkel kelle poole oleks k?ige targem p??rduda, peab enne veits uurimust??d tegema :D

Ja see nn rooste-v?rv mulle esialgu ikka ei istu, tahaks ikkagi selle p?ris rooste ?ra proovida ning kuna auto kere on nkn juba ?hekorra sirgeks venitatud ning tagak?lg vahetatud, siis v?ga ei p?e kui k?ik peaks p**** minema. Ma muidugi loodan ja teen siiski k?ik, et seda ei juhtuks.

[Muudetud: 9-3-2009 Alan]

[Muudetud: 9-3-2009 Alan]

jürts
Klubiline
Postitusi: 776
Liitunud: 28 Veebr 2009, 18:16
Telefon: 56643833
Auto: Passat B7, HIGHLINE; OhtlikPeldikEestiLiikluses; BMW 535d
Asukoht: Jõhvi
Tänanud: 4 korda

Lugemata postitus Postitas jürts »

Sama Mati leivategija jah ja asub ta H??ru alevikus.

Kasutaja avatar
Corra
Huviline
Postitusi: 967
Liitunud: 13 Juul 2007, 16:55
Auto: VW Passat B5 1,9TDI 4motion, Golf 2 16v
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 3 korda

Lugemata postitus Postitas Corra »

Samas kui tundub, et roostega liiga palju jamamist, siis v?id ju masina matiks teha, v?ib ka kena j??da ning kestab kauem ka.
Pilt

dexter
Huviline
Postitusi: 386
Liitunud: 31 Okt 2004, 21:29
Asukoht: Tartu

Lugemata postitus Postitas dexter »

Originally posted by jyrtsilla
Pole k?ll kindel,aga minuarust ei tohiks edasi roostetada,kui ?hku ei saa.Ja kunagi tegi Leivategija nimeline h?rrasmees ka ?he sellise sapaka ja minuteada ei ole selle 5 v?i 6 aastaga k?ll maha roostetand.Ma arvan,et ta jagaks hea meelega ka n?pun?iteid kuda ta seda tegi,kui leiad temaga kontakti,talle meeldib oma projektidega kiidelda:)

ma v?in 99% t?en?osusega v?ita et seda effekti sa k?ll autolakiga ei saa...juba seep?rast et rooste on poorne, ning imab niiskust sisse, kuidas peaks selle sealt metalli seest k?tte saama?
teiseks, lakk klaasistub pinnale, aga rooste? paisub ju levimisel, iga v?ikseim korrosiooni liikumine tekitab laki sisse mikro m?ra, mille kaudu hakkab niiskus edaspidi edasi korrosiooni arendama.
Kolmandaks...tavaline auto lakk ei sobi otse haljale metallile, ajapikku laseb ta end sealt lahti, lakk vajab v?hemalt aluskrunti..

vb t?esti proovida m?ne t??stusliku lakiga vms, aga ma ei tea, pole eriti usku ka nende toimesse...aga ega ennem teada ei saa kui ise j?rgi proovida...
minu töö ongi teiste õpetamine

Alan
Huviline
Postitusi: 228
Liitunud: 19 Nov 2007, 13:37
Auto: Kõike näinud Golf MK2 Rät
Asukoht: Harjumaa/Tallinn

Lugemata postitus Postitas Alan »

Sai r??gitud Mati Leivategijaga. Ta olevat pand sapakale tavalist auto lakki peale ning see olevat v?ga h?sti pidanud. Sellepeale, kui ma k?sisin, et kas see edasi ei roosteta, ?tles Ta, et see on pmst sama hea kui auto v?rv ja, et ei roosteta ta kuhugi. Ning niikaua kui sapakas tema k?es oli, oli k?ik tip-top, kuid ta ei teadnud mis sellest edasi on saanud. Netist otsides ei leidnud ma ?ldse mitte midagi selle sapaka kohta, ehk keegi teab, kus sellel teemal midagi kirjutatud oleks. V?i mis tollest sapakast saanud on?

Kasutaja avatar
G2rry
Huviline
Postitusi: 726
Liitunud: 14 Apr 2004, 09:57
Auto: BMW X5
Asukoht: Tallinn

Lugemata postitus Postitas G2rry »

mina v?rviksin matiks. sest mul endal juba ainult kapoti korralikult rooste ajamine v?ttis aega p?ris kaua. seega s?idaksid sa ikka mitu kuud ?ldse mingi pool v??raka kirju autoga ringi.

edit: m?rjalt on ?leni roostes auto suht kole. mind h?iris k?ll v?hemalt m?rjana enda kapott. ning meie kliima on nagu on seega polek su auto enamus ajast eriti kaunis. kui sa just t?esti ei suuda leida matti lakki, mis ilusti hoiaks seda oranzi rebast, mitte ei laseks pruuniks muutuda nagu ta m?rjaga muutub.

[Muudetud: 18-3-2009 G2rry]

Alan
Huviline
Postitusi: 228
Liitunud: 19 Nov 2007, 13:37
Auto: Kõike näinud Golf MK2 Rät
Asukoht: Harjumaa/Tallinn

Lugemata postitus Postitas Alan »

Ma selle laki otsimisega juba p?ris palju vaeva n?inud ja p?ris palju kohti l?bi k?inud. Alates autov?rvi poodidest kuni TT? Anorgaanilise keemia ?ppetoolini v?lja.

Ja matt peaks see lakk ilmselt olema jah. Eksma k?igepealt katsetan kapotiga ja vaatan kuidas j??b. Pool kapotti on haljaks aetud, reedel saab t?iesti haljaks.

Ning selleks ajaks kui auto roostetama j?tta, on mul teine auto, nii et see j??ks maja taha seniks ootama. ?ks p?hjus selleks ka see, et kui sellega ringi s?ita, siis p?rast, enne lakkimist, selle s***a kihi maha saamine, v?ib olla p?ris raske.

Raimo182
Huviline
Postitusi: 79
Liitunud: 11 Mär 2008, 14:46
Auto: VW Passat (87), VW Caravelle (86)
Asukoht: Pärnu/Viljandi

Lugemata postitus Postitas Raimo182 »

Viska soola peale!

Vasta

Mine “Kere & Sisu”